sefa

Sana sigara içme demiyorum!

06 April 2018

Tam bu konuda yazmaya karar vermiştim ki… O da ne?..

Arka koltuktan gelen dehşet bir koku.. Aman Allah’ım… Bu nasıl bir kokudur ve sen bu kokuyla bütünleşik olarak her gün nasıl yaşıyorsun arkadaş diye sormadan edemiyorum.Üzerine sinmiştir anlıyorum; anlıyorum da ciğerlerinden atmosfere saldığın kirli havayı temizlemek için biraz olsun gayret göstersen keşke… Hani şöyle naneli, meyveli bir sakız atsan da arada ağzına bizi de boğmasan zehrinle.

Sen böyle olunca sigarayı heralde şöyle içiyorsun diye düşünüyorum:

Bir topluluğa, bir mekana girdiğinde düşün mesela; “Kokuyor muyum? Bir şey yapmalı mıyım?” diye. Cevap vereyim; evet kokuyorsun; hem de çok kötü kokuyorsun ve bu seni itici yapıyor.

Sonra yolda yürüyorsun; elinde yine sigara. Dumanını insanlara üflüyorsun. Üflemesen bile üflediğin yerden birileri geçiyor; gayri ihtiyari içine çekiyor baca dumanını.

Bunlar küçük detaylar belki; ama topluluk içinde sigara içilmez arkadaş. Topluluktan kastım insanın olduğunu her yer; kapalı ya da açık alanlar, otobüs durakları, kaldırımlar vs… Bizde görgü kuralı olarak öğretilmez pek; ama medeni bir toplumda bu davranış ayıp karşılanır; evet bu bir ayıp. Yolda yürürken afedersin burnunu karıştırmıyorsan ya da yere tükürmüyorsan bunu da yapma. İkisi arasında pek bir fark yok çünkü. Ayrıca ne senin ne de başka bir içicinin insanların soluduğu havayı zehir etmeye de hakkı yok. Hiç bir şeyi düşünmüyorsan, bir Müslüman olarak zarar verdiğin insanların haklarını nasıl ödeyeceğini bir düşün? Hiç düşündün mü? “Bugüne kadar kaç insanı rahatsız ettim acaba? Bunun için benden hak talep edecekler; tanımıyorum, bilmiyorum bile… Belki yüz, belki binlercesi vardır listede… Nasıl ödenecek bu haklar?” diye… Açıkça söyleyeyim arkadaş! Senden ve sigarasıyla beni rahatsız eden herkesten hak talep edeceğim. Herkes edecek. Ve sen, bunu bir düşün.

Sigaranın zararından bahsedecek değilim oturup, her yerde yazıyor zaten. Paketinde de yazıyor, resimli üstelik. Kime fayda?..

Zaten sana sigara içme de demiyorum. İçiyorsan iç…

Ama usulünce iç; edebinle iç!

cigarette gif ile ilgili görsel sonucu

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.